Konsument współcześnie

poradnik konsumenta

Zakupoholizm

Zakupoholizm jest jednym z „nowych” uzależnień, a objawia się nieustanną potrzebą kupowania nowych rzeczy, których tak naprawdę się nie potrzebuje. Często jest to spowodowane jakimś negatywnym przeżyciem lub złym stanem emocjonalnym, które uleczone mogą zostać tylko nowym zakupem. U osób cierpiących na tę chorobę podczas zakupów wydzielają się endorfiny, a więc hormony szczęścia.

Zakupoholizm wydaje się być niegroźny, gdyż nie rujnuje zdrowia tak jak alkohol czy inne używki. Jednakże to schorzenie dotyczy sfery psychicznej i w tym kontekście jego skutki wcale nie są błahe. Osoba uzależniona od kompulsywnego kupowania nie ma zahamowań, nie wie, kiedy przestać.

Nieustannie myśli o zakupach, a większą część swojego wolnego czasu spędza w galeriach handlowych. W związku z powyższym zaczynają się problemy finansowe, nakręca się błędne koło pożyczek, na czym cierpi rodzina i najbliżsi.

Warto zauważyć, że problem kompulsywnego kupowania dotyczy również mężczyzn, którzy najczęściej nabywają różne gadżety elektroniczne. Niektóre źródła wskazują, że problem występuje w równym stopniu u obu płci.

Zakupoholizm wymaga terapii, niestety w tym przypadku leczenie farmakologiczne nie wchodzi w grę. Najpierw chory sam musi sobie uświadomić problem, a następnie zacząć pracować nad swoją psychiką, korzystając z pomocy specjalistów.

www.bisnode.pl/firma/?id=2261032&nazwa=MASSIMO_DUTTI_POLSKA_SP_Z_O_O genetyczne.chorobyswiata.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

konsument.edu.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.